0

Ünlü İsim Akıl Hastanesinde

Ünlü İsim Akıl Hastanesinde

Ünlü İsim Akıl Hastanesine Kapatıldı… Sevenleri Yasa Boğuldu….

Ünlü İsim Akıl Hastanesinde

Gülnara Kerimova ülkenin İslam Kerimov’dan sonraki lideri olmak için hazırlanıyordu.Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in Kerimova’yı kendine büyük bir rakip olarak gördüğü için, babasının ölümünden sonra akıl hastanesine kapattırdığı iddia ediliyor. Harvard Üniversitesi mezunu olan Kerimova’nın meslekleri arasında şarkıcılık, modellik ve diplomatlık da yer alıyor.Yaptığı çılgınlıklarla adından sıkça söz ettiren eski prenses gözlatına alındı.

Ünlü İsim Akıl Hastanesinde

2015’te işlediği bir su-çtan dolayı gö-zaltına alınan İslam Kerimov’un en büyük kızı, ayrıca Karimova Kültür Forumu ve Mütevelli Özbekistan Vakfı Yönetim Kurulu Sanatlar kurucusu gö-zaltına alındı.

Özbek işkadını, moda tasarımcısı, şarkıcı ve diplomat. Özbekistan’ın eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un en büyük kızı, ayrıca Karimova Kültür Forumu ve Mütevelli Özbekistan Vakfı Yönetim Kurulu Sanatlar kurucusu ve başkanıdır.

2015 yılında, Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi tarafından yapılan soruşturmada Kerimova’nın, Özbek pazarından pay isteyen İskandinav ve Rus telekom şirketlerinden 1 milyar $ rüşvet aldığı bildirilmiştir.

Kerimova, yanlış bir şey yapmadığını iddia etse de, yolsuzluk su-çlamalarıyla Özbekistan’da so-ruşturma altındadır. Kerimova iktisat bölümünden, 1996 yılında Taşkent Devlet Üniversitesi’nden mezun oldu. Daha sonra Harvard Üniversitesi’nde

Master kazandı. 2009 yılından beri siyaset bilimi profesörüdür ve Taşkent’te Dünya Ekonomisi ve Diplomasi Üniversitesi’nde siyaset bilimi alanında Doktora derecesi almıştır. Ayrıca Bilgi Teknolojileri Taşkent Üniversitesi telekomünikasyon Sanatlar

Fakültesi Diploması sahibi ve 1992 yılında Teknoloji New York’ta Fashion Institute’de takı tasarım kursunu tamamlamıştır.1991 yılında Karimova, Mansur Maqsudi isimli Afgan kökenli bir Amerikalı iş adamı ile evlendi. 1992 doğumlu ve 1998 doğumlu iki çocuk sahibi oldu. Evlilikleri Temmuz 2001’de boşanma ile sona erdi.

Kerimova günümüzde İsviçre’nin Cenevre kantonunda ki Cologny’de 2009 yılı Ocak ayında 18,2 milyon İsviçre frangı ödeyerek satın aldığı evde yaşamaktadır. Özbekistan’ın 2016 yılında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un kızı Gülnara Kerimova’nın gözaltına alındığı açıklandı. Kerimova’nın bir dönem ze-hirlendiği iddia edilmişti.

Özbek yetkililer Kerimova’nın 2015’te karıştığı bir suç nedeniyle gözaltına alındığını ancak hakkında daha fazla su-çlamanın bulunduğu ifade etti. Yetkililer, Kerimova’nın 1.5 milyar dolarlık malvarlığına el koymanın gündemde olduğunu söyledi. Kerimova’nın İsviçre, İngiltere, Fransa ve Rusya’da varlığı olduğu tahmin ediliyor.

Özbekistan, resmi adıyla Özbekistan Cumhuriyeti (Özbekçe: O‘zbekiston Respublikasi), Orta Asya’da, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmış bir devlet ülkedir. Özbekistan, günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletlerinden biri olup TÜRKSOY’un üyesidir. Denize kıyısı olmayan ülkenin komşuları kuzeyde ve batıda Kazakistan, doğuda Kırgızistan ve Tacikistan ile güneyde Afganistan ve Türkmenistan’dır. Özbekistan ekonomisi; pamuk, altın, uranyum ve doğal gaz dahil olmak üzere ağırlıklı olarak meta üretimine dayanır.

Piyasa ekonomisine geçmeyi hedeflediğini ilan etmesine rağmen, ülkede yabancı kaynaklı yatırımı caydıran sert ekonomik kontroller bir şekilde devam etmektedir. Piyasa ekonomisine tedrici, sıkı kontrollü geçiş politikası yine de 1995 sonrası ekonomik iyileşmede olumlu sonuçlar üretti. Özbekistan’ın insan hakları ve bireysel özgürlükler konusunda iç politikaları bazı uluslararası kuruluşlar tarafından ağır bir biçimde eleştirilmektedir.

  OseByrm   -   Güncel
0 0
0 yorum  - paylaş

Aramıza katıl ve gündemi yorumla.