0

Türkiye’nin Başkonsolosluğuna Saldırdılar

Türkiye’nin Başkonsolosluğuna Saldırdılar

Barış Pınarı Harekatı’na karşı çıkan grup, Selanik’teki Türk Başkonsolosluğunun bahçesine girerek gösteri yaptı. Konsolosluk mensupları tarafından kontrol altına alınan göstericiler, Yunan polisinin gözetimi altında binanın bahçesinden çıkarıldı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “PKK/PYD/YPG terör örgütü bünyesinde terörist faaliyetler yürüttükleri de bilinen Yunan anarşist gruplar tarafından bugün (17 Ekim) saat 11.00 sularında Selanik Başkonsolosluğumuz yerleşkesindeki Atatürk Evi’ne yönelik bir eylem teşebbüsünde bulunulmuştur” dedi

Türkiye’nin Başkonsolosluğuna Saldırdılar

Yunanistan’da, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na karşı çıkan bir grup, Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğuna saldırdı.

Sınırları içerisinde Atatürk’ün evinin de bulunduğu konsolosluk yerleşkesinin bahçesine ziyaretçi kisvesi altında girdiği tahmin edilen yaklaşık 11 kişi “İsyancı Rojava ile dayanışma” yazılı dövizler açarak Türkiye karşıtı sloganlar attı.

Türkiye’nin Başkonsolosluğuna Saldırdılar

Konsolosluk mensupları tarafından kontrol altına alınan göstericiler, Yunan polisinin gözetimi altında konsolosluk bahçesinden çıkarıldı.

Yunan Haber Ajansı ANA-MPA, eylemin ardından Konsolosluk alanını terk eden 11 göstericinin polis tarafından gözaltına alındığını duyurdu.

Türkiye’nin Başkonsolosluğuna Saldırdılar

Öte yandan aralarında Mücadeleci İşçi Cephesinin (PAME) de bulunduğu bazı sol gruplar, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle başkent Atina’da Türkiye karşıtı gösteri düzenledi.

Türkiye’nin Başkonsolosluğuna Saldırdılar

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Selanik’te Atatürk Evi’ne yönelik eylem teşebbüsü hakkında bir soruya cevap verdi.Aksoy, şunları söyledi:

“PKK/PYD/YPG terör örgütü bünyesinde terörist faaliyetler yürüttükleri de bilinen Yunan anarşist gruplar tarafından bugün (17 Ekim) saat 11.00 sularında Selanik Başkonsolosluğumuz yerleşkesindeki Atatürk Evi’ne yönelik bir eylem teşebbüsünde bulunulmuştur.

Eylemciler, Başkonsolosluğumuz görevlilerince Atatürk Evi’nin bahçesinde kontrol altına alınmış ve bilahare Türk Milleti için son derece yüksek manevi değeri olan Atatürk Evi’nin ve Başkonsolosluğumuz mensuplarının can ve mal güvenliğine zarar gelmesine fırsat kalmadan Yunan polisince gözaltında Başkonsolosluğumuz bahçesinden çıkarılmışlardır.

Türkiye’nin Başkonsolosluğuna Saldırdılar

Yunan makamlarından beklentilerimiz, bu ve benzer girişimleri kaynağında engellemeleri, misyonlarımızın ve personelinin korunmasına yönelik titiz tedbirler almaları, her hal ve karda, failleri yargı önüne çıkararak hak ettikleri şekilde cezalandırmalarının sağlanmasıdır.”

  Gündem-Haber   -   Güncel
0 0
0 yorum  - paylaş
loading...

Aramıza katıl ve gündemi yorumla.