0

Nagehan Alçı’ya Kötü Haber

Nagehan Alçı’ya Kötü Haber

Türk Hukuk Enstitüsü Derneği yöneticileri ve hukukçular, Sıhhiye’deki Ankara Adliyesi’ne giderek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Gazeteci Yazar Nagehan Alçı hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda Nagehan Alçı’nın Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ‘katil devlet’ demek suretiyle Türk Ceza Kanunu’nun 301, 216 ve 218 maddelerini aleni şekilde ihlal ettiği ifade edildiğine dikkat çekildi.

Nagehan Alçı’ya Kötü Haber

“BU SÖZLER CEZASI KALAMAZ”
Suç duyurusunda şu ifadeler kullanıldı:

“Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden” eden bu sözler cezasız kalamaz. Bu sebepler ile şüpheli hakkında soruşturma ve sonucunda kovuşturma yapılması ve nihayetinde hak ettiği cezaya çarptırılması için suç duyurusunda bulunulması gereği doğmuştur.”

Nagehan Alçı’ya Kötü Haber

“DÜŞÜNCE VE FİKİR HÜRRİYETİ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEMEZ”
Türk Hukuk Enstitüsünün suç duyurusunda söz konusu yayında kullanılan “katil devlet” ve diğer beyanların düşünce ve fikir hürriyeti kapsamında değerlendirilemeyeceğine dikkat çekilen dilekçede, “Türkiye Cumhuriyeti’ne yöneltilen ‘katil devlet’ ithamı, devletimizi sözde Ermeni soykırımının varlığını kabule ve milletimizi bu sözde soykırımın faili olarak göstermeye çalışan, zorlayan dış mihrakların ve yerli işbirlikçilerinin sık kullandıkları bir ifadedir. Nagehan Alçı elbette bunu iyi bilmektedirler. Şüpheli, 90’lı yıllarda 17 bin faili meçhul cinayet işlendiğini dile getirmiş, buna itiraz edilince ‘Bu ülkede bizi izleyen milyonlarca Kürt vatandaşı var’ demek sureti ile faili meçhul cinayetlerin devlet eli ile yine etnik temelli işlendiğini açıkça ifade etmiştir. Bu sebeple ‘katil devlet’ sözünü tekrar tekrar söylemiştir.

BİR ÇOK İLDE DE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU
Öte yandan Türk Hukuk Enstitüsü Derneğine bağlı İstanbul, İzmir, Mersin, Adana, Gaziantep, Erzurum, Konya, Nevşehir, Manisa, Uşak, Elazığ, Antalya ve Denizli Şube Başkanlıkları da adliyelere giderek Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulundular.

NE OLMUŞTU?
Habertürk’te yayımlanan ‘Enine Boyuna’ programında Nagehan Alçı, devletin 1994’teki uygulamalarına yönelik ‘katil devlet’ nitelemesini kulandı. Bunun üzerine Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ersan Şen, “devlete “katil” denilemeyeceğini, bunun dünyada örneğinin olmadığını, fakat devleti yönetenlerin yaptıkları suçlardan ötürü yargılanabileceğini” savundu. İki isim arasındaki gerilimin tırmanmasının ardından program zorunlu olarak reklam arası verdi.

  Gündem-Haber   -   Güncel
0 0
0 yorum  - paylaş
loading...

Aramıza katıl ve gündemi yorumla.