0

Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Açıkladı!

Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Açıkladı!

İzmir’de İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Servisi’nde görev yapan Asistan Dr. Kadir Songür, 16 Ekim’de diz ağrısı çektiğini ve pregabalin olan ilacı yazmadığı gerekçesiyle boğazından jiletle yaralanmıştı. İzmir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Sayılkan, jiletlenme olayında bahsedilen ilaçla ilgili açıklamada bulundu.

Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Açıkladı!

BİR ÇOK ECZACI VE DOKTOR BASKI ALTINDA
İzmir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Sayılkan, uyuşturucu etkisi yapması nedeniyle amacı dışında kullanılmaya çalışılan ve etken maddesi pregabalin olan yeşil reçeteli ilaç nedeniyle birçok eczacı ve doktorun baskı altında olduğunu söyledi. Konak ilçesi Lale Mahallesi’nin Muhtarı Sumru Benligül ise söz konusu ilacın tanesinin, 15- 20 TL’den satıldığını ve birçok uyuşturucu bağımlısının bu hapı amacı dışında kullandığını söyledi.

Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Açıkladı!

UYUŞTURUCU BAĞIMLISI
Boğazından derin yara alan Dr. Songür ölümden dönerken polis tarafından gözaltına alınan Kaynak’ın uyuşturucu bağımlısı olduğu, Kadir Songür’den yazmasını istediği hapı da uyuşturucu etkisinden faydalanmak için talep ettiği ortaya çıktı.

Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Açıkladı!

BİR ÇOK KİŞİ AMAÇ DIŞI KULLANIYOR”
İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, etken maddesi pregabalin olan bu hapın, diyabete bağlı nöropatik ağrılar için kullanılması gerektiğini ancak birçok kişinin amacının dışında kullandığını, hekimler ve eczacıların da bu hapların temin edilmesi için baskı altında olduğunu söyledi. Sayılkan, “Devlet de bu konuda harekete geçmedi değil. Önce bu ilaçları yeşil reçeteli yaptı, sonra da heyet raporuna tabii tuttu. Ancak yine de sorunların bittiğini söyleyemeyiz. Bizler de duyuyoruz ki birçok doktor, bu hapları suiistimal eden kişiler tarafından baskı altında tutuluyor. Hatta gece nöbetine kalan bizler de bu hap yüzünden zaman zaman taciz ediliyoruz” dedi. Sayılkan, bu yüzden şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarının başlarına gelenlerin cezasız kalmamasını, ağır cezaların uygulanması gerektiğini söyledi.

“15-20 TL’DEN SATILIYOR”
İzmir’in dezavantajlı mahallelerinden, Konak ilçesi Lale Mahallesi’nin muhtarı Sumru Benligül ise söz konusu hapın tanesinin 15- 20 TL’den satıldığını ve aralarında yaşları 18’den küçük olan birçok gencin, uyuşturucu etkisinden faydalanmak amacıyla bunları yaşa dışı yollar ile satın aldığını söyledi. Benligül, Biz bu hapların tıbbi ilaç olduğunu bile bilmiyorduk, uyuşturucu türü sanıyorduk, ilaç olduğunu sonradan öğrendik. Bu ilaçların bilinçsizce tüketilmemesi noktasında gördüğümüz her genci uyarıyoruz. Konuştuğum gençler, bazen günde 3- 4 tane bu haptan kullandıklarını söylüyorlar. Bu konuda bir şeyler yapılması gerekiyor dedi.

Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Açıkladı!

BAZEN GÜNDE 1-2 TANE İÇTİĞİM OLUYOR”
Aynı mahallede yaşayan M.A. (16), kendisinin de bir uyuşturucu bağımlısı olduğunu ve birçok sentetik uyuşturucuyu yardım alarak bıraktığını belirterek, Şu an hala kullandığım birkaç uyuşturucu var. Söz konusu hapı da bazen içiyorum. Bunu, uyuşturucu satılan bir evden, taneyle alıyorum. Bazen günde 1-2 tane içtiğim oluyor dedi.

Konu hakkında konuşan diğer mahalle sakinleri de hapın ismini sık sık duyduklarını söyledi.

  Gündem-Haber   -   Güncel
0 0
0 yorum  - paylaş
loading...

Aramıza katıl ve gündemi yorumla.