0

Dolar Rekor Kırdı

Dolar Rekor Kırdı

2019'un bitmesine sayılı günler kala dolar kurunda yine hareketli günler yaşanıyor. 5.90'ın üzerine çıkan kur yakından takip ediliyor. Peki dolarda yaşanan yükselişin sebebi ne? Merkez Bankası'nın faiz kararı doları nasıl etkiledi? Kurda kritik seviye neresi? İşte 4 maddede dolarda yaşanan artış ve beklentiler...

Dolar Rekor Kırdı

Piyasalarda son günlerde hareketli bir dönem yaşanıyor. Dolar 5.90’ın üzerine çıkarken gram altın da yükselişe geçti. Uzmanlar kurda yaşanan artışta ABD ile Türkiye arasında yaşanan gelişmelerin etkili olduğunu söylüyor.

Dolar Rekor Kırdı

- Dolar neden yükseliyor?
Tera Yatırım ekonomisti Enver Erkan sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada piyasalar jeopolitik riskleri değerlendirmeye devam ettiğini belirtti. Buna karşılık, yıllardır ezberlenen kur, faiz, CDS, borsa senkronlarının bozulduğunu söyleyen Erkan, “ABD'de Senato'ya gelen ve kabul gören tasarılar, buna karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İncirlik ve Kürecik üsleri kartlarını ortaya koyması, iki ülke ilişkileri anlamında risk unsurunu artırıyor. Bunun hafta içindeki hareketlerde kura yansımasını görmekteyiz.” dedi.

Dolar Rekor Kırdı

NALBANTLI: AÇIKLAMALAR TAKİP EDİLECEK
Gedik Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı da konu hakkında sozcu.com.tr’ye değerlendirmelerde bulundu. ABD Senatosu’nda yaptırım içeren tasarının onaylanması ile doların 5.90 seviyesini aştığını belirten Nalbantlı, “Geçtiğimiz günlerde senatoda Ermeni tasarının onaylanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İncirlik ve Kürecik üslerini kapatırız açıklaması kuru 5.80 seviyesinin üzerine taşımıştı. Önümüzdeki süreçte bu açıklamaları takip etmeye devam edeceğiz.TÖZGE: TL’DE SATIŞ BASKISI ARTTI
Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge ABD’nin Türkiye’ye yaptırım içeren savunma bütçesinin dün akşam senatoda kabul edilmesinin ardından TL'deki satış baskısının arttığını belirtti. Tözge şöyle devam etti:


ABD ile olan ilişkilerde tekrardan olumsuz haber akışının hız kazanması, düşük TL faizinin koruma fonsiyonunu kısmen yitirmesi (düşen swap maliyetleri) ve yıl sonu bilanço kapanışları için kurumsal dolar talebi TL'deki değer kaybının sebepleri olarak gözükmekte.

Dolar Rekor Kırdı

2- Merkez Bankası’nın faiz kararı doları nasıl etkiledi?
Ekonomisti Enver Erkan, Merkez Bankası'nın nasıl bir politika izleyeceğine dair izlenimleri 12 Aralık PPK toplantısında görme şansları olduğunu belirterek, “2020'de enflasyonda gerileme ana dinamiklere ve ekonomi politikalarına bağlı olacak ve halen piyasanın enflasyon beklentileri resmi hedeflerden daha yüksek.” dedi.

Faiz indirimlerinde marjın bundan sonra dar olacağını ve 50 bps civarlarında yapılacağını söyleyen Erkan, “Hatta bazı toplantılarda pas geçme durumu da olabilir. Ancak reel faiz liginde gerilerde olmamız durumu, özellikle risk iştahının düşük olduğu piyasa ortamlarında hassasiyet unsuru olarak TL'yi zayıf bırakabilir.” açıklamasında bulundu.

Gizmen Nalbantlı ise Merkez Bankası’nın son faiz indirimi sonrası kurun daha kırılgan hale geldiğini söyledi.

Dolar Rekor Kırdı
  Gündem-Haber   -   Güncel
0 0
0 yorum  - paylaş
loading...

Aramıza katıl ve gündemi yorumla.