0

Bugün Seçim Olsa Hangi Parti Ne kadar Oy Alır

2019 Ekim veya 2023 Haziran’da yapılacak olan Milletvekili Genel Seçiminde, katılacak olan siyasi partilerin potansiyel oy oranları, 2018 Haziran Genel Seçimindeki oy oranları ile karşılaştırıldı.

Karşılaştırmaya göre, 2011 Haziran Genel Seçimlerinden %62,8 ve 2018 Haziran Genel Seçiminde %53,5 olan Cumhur İttifakının oy oranı 2019 Ekim ayında %47,2’ye kadar geriledi.

Eğer bugün seçim olursa; AKP’nin %37,3 oy oranı ve MHP’nin ise %9,9 oy oranı ile toplamda %47,2 olarak hesaplandı. Çalışma sonuçları ise, her iki siyasi partinin de oy kaybediyor olduğunu gösteriyor.

Yapılan çalışmaya göre, seçimlerin normal takvimi olan 2023 Haziran ayında yapılması durumunda AKP ve MHP oy oranının %40,7’ye gerileyeceği belirtildi. Anketi yapan şirket, Cumhur İttifakının geçtiğimiz yıllar içinde kaybettiği seçmenlerle ilgili olarak, ‘’Zaman AKP ve MHP’nin aleyhine işlemektedir.’’ ‘’AKP ve MHP iktidarının ancak, olağanüstü durumların gerçekleşmesi halinde sürebileceği anlaşılmaktadır.’’ diye belirtti.

HDP’NİN BİRİNCİ ÇIKTIĞI İLLER

AKP ve MHP oy oranı 80 seçim bölgesinde azalırken sadece 7 seçim bölgesinde artmaktadır. AKP ve MHP’nin oy oranını arttırdığı iller ise, HDP’nin birinci parti olarak çıktığı (Hakkâri, Siirt, Şırnak, Tunceli, Mardin ve Van) illerdir.

Bahsi geçen illerin başka bir ortak özelliği ise 2017 Referandumunda Türkiye’deki genel trende rağmen farklı şekilde haraket etmiş olmalarıdır. Örneğin Van ilinde beklenen EVET oyu oranı %20,6 olmasına karşın, seçim sonuçlarında %42,7 gibi bir sonuçla karşılaşılmıştır. Diüer iller için de beklenen ve gerçekleşen EVET oy oranlarıyla ilgili bilgiler grafiklerde gösterilmektedir.

BUGÜN SEÇİM OLSA AKP’NİN OY ORANI %37,3 MHP’NİN OY ORANI %9,9

2019 Ekim ayı için AKP oy oranı %37,3 olarak hesaplanırken, MHP’nin oy oranı %9,9 olarak hesaplanmakta. Toplamda ise Cumhur İttifakının oy oranı %47,2 olarak hesaplanmaktadır.

2023 Haziran için AKP’nin oy oranı %32,2 ve MHP’nin oy oranı %8,5 olarak tahmin edilirken, Cumhur İttifakının ise toplam oyu %40,7’ye gerileyeceği gibi bir tahmin yapılmaktadır.

Siyasi partilerin zamana bağlı olarak hesaplanmakta olan oy oranlarının her iki parti içinde düşüş eğiliminde olduğu öngörülmektedir.

Zaman AKP ve MHP’nin aleyhine işliyor.

Seçimlerin zamanında (2023 Haziran) yapılması durumunda Cumhur İttifakının oy oranının %40,7 olacağı hesaplanmaktadır.

Bugün erken seçim yapılması durumunda AKP ve MHP iktidarı alsalar bile, iktidarları sadece 15 ay kadar uzayacaktır.

AKP ve MHP için esas olanın TBMM çoğunluğu değil, cumhurbaşkanlığı olduğu dikkate alındığı zaman yapılacak bir erken seçimde cumhurbaşkanlığının kaybedilmesi olasılığı az değildir ve bu olasılık giderek artmaktadır.

Cumhur İttifakı mevcut seçim sistemini değiştirmek yoluna gidebilir ancak yeni seçim sistemi 1 yıl sonra uygulanabilir.

AKP başkanlık ve milletvekili seçimleri için Anayasa değişikliği yoluna gitmeyi düşünse bile bunu gerçekleştirebilecek meclis çoğunluğuna sahip değildir.

Cumhur İttifakının iktidarının ancak, olağanüstü durumlarda sürebileceği anlaşılmaktadır.

Bugün Seçim Olsa Hangi Parti Ne kadar Oy Alır
  tkaancakir   -   Güncel
0 0
0 yorum  - paylaş

Aramıza katıl ve gündemi yorumla.