0

Borcun yüzde 90’ı silinecek

Borcun yüzde 90’ı silinecek

Müjde! Ucuz emeklilik geliyor. Bağkurlu’lar her ay düzenli prim ödemek zorunda. Ancak çoğu kişi, primleri zamanında ödeyemiyor. Biriken borçlar katlanarak artıyor.

Borcun yüzde 90’ı silinecek

Primi dondurulan ya da prim borcu bulunan yaklaşık 1 milyon Bağkurlu’nun olduğu belirtiliyor. Dondurulan süreler, sigortalılar ya da hak sahipleri tarafından ödenebiliyor.

Borcun yüzde 90’ı silinecek

Buna ‘ihya’ (canlandırma) deniyor. Yani süreler yanmıyor. İhya talebinde bulunup bu dönemlere ait borçlar ödendiğinde hizmetten sayılıyor, ihya ile prim sayısı artıyor.

Borcun yüzde 90’ı silinecek

Bu yolla prim eksiği olanlar yaş şartını da tamamlamışsa hemen emekli olabiliyor. BİNLERCE LİRA BORÇ İhya yapılırken SGK, prim borçlarını güncel değer üzerinden hesaplıyor. Örneğin; esnafın 2005 yılından Bağkur prim borcu varsa hesap bugünkü aylık prim dikkate alınarak yapılıyor. O da şu anda en az 700 lira. Bu esnaf, 13 yıl boyunca hiç prim ödemediyse sadece anapara borcu 109 bin liraya çıkıyor. Faiz ve cezasıyla borç katlanıyor haliyle ödenemez duruma geliyordu.

O da şu anda en az 700 lira. Bu esnaf, 13 yıl boyunca hiç prim ödemediyse sadece anapara borcu 109 bin liraya çıkıyor. Faiz ve cezasıyla borç katlanıyor haliyle ödenemez duruma geliyordu. 7 YIL SONRA GELDİ Beklenen iyi haber ‘af paketi’yle geldi. Meclis’e gönderilen tasarıya göre; dondurulan primler bugünkü değer üzerinden değil, borcun doğduğu yıla göre hesaplanacak.

Borcun yüzde 90’ı silinecek

Bir başka deyişle primler hiç dondurulmamış gibi işlem yapılacak. Bu yapılırken borcun faizi silinecek ve enflasyon farkı bulunacak. Peşin ödemede farkın yüzde 90’ı silinecek. Bu kapsamda en son düzenleme Şubat 2011’de yapılmıştı. YÜZDE 90’I SİLİNECEK Yeni düzenlemeyle geçmiş dönemden çok fazla Bağkur prim borcu olanlar büyük avantaj elde edecek. Örneğin; 2010 yılında en düşük Bağkur primi 47 liraydı. Bu borç 18 yıllık enflasyona göre hesaplandığında 376 lira oluyor.

  Gündem-Haber   -   Güncel
0 0
0 yorum  - paylaş
loading...

Aramıza katıl ve gündemi yorumla.