0

Akciğer Kanseri Hakkında Merak Edilenler

Kansere bağlı ölümlerde ilk sıralarda yer alan akciğer kanseri, özellikle erken evrelerde teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir kanser türüdür. Akciğer kanserine neden olan en önemli sebeplerden biri sigara faktörüdür. Bu kanser türü, akciğerin dokusunda bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve bir kitle oluşturmasıyla başlar. Zamanla büyüyen bu kitle, akciğere zarar verdiği gibi diğer organlara yayılarak onlara da zarar verir. Ancak belirtilere dikkat edildiğinde ilk evrelerde teşhis edilebilen bu kanser, uygun tedavi yöntemleriyle yok edilebilir.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

1. Öksürük: Öksürük, akciğer kanserinin ilk evrelerdeki belirtileri arasında yer alır. Çoğunlukla farklı nedenlerle üstü kapatılan öksürük belirtisi, zamanla artar ve haftalarca sürebilir. Öksürüğün yanı sıra balgamda kan bulunması da kanserin işaretleri arasında bulunur.

2. Göğüs Ağrısı: Göğüs ağrısı da akciğer kanserinin en temel belirtileri arasındadır. Pek çok nedenden de kaynaklanabilen göğüs ağrısı şikayeti derin nefes alırken, öksürürken veya gülerken artabilir, bir uzmana danışılmalıdır.

3. Nefes Darlığı: Akciğer kanserinin tüm evrelerinde görülebilen nefes darlığı şikayeti, hırıltılı solumayla devam eder. Nefes darlığının ve hırıltılı solumanın yanı sıra diğer tüm solunumsal belirtiler, sinsice ilerleyen akciğer kanserinin belirtileri arasındandır.

4. Yutma Güçlüğü: Akciğer kanserinin yine ilk belirtilerinden olan yutma güçlüğü ve ses kısıklığı gibi şikayetler, birçok hasta tarafından önemsenmeyebilir. Bu belirtinin nedeni genellikle soğuk algınlığına bağlanır. Ancak, zamanla geçmeyen yutma güçlüğü ve ses kısıklığı için mutlaka doktora görünmek gerekir.

5. Halsizlik: Çabuk yorulma, sürekli yorgun hissetme ve halsizlik de akciğer kanseri belirtileri arasında yer alır. Birçok nedene bağlanabilen yorgunluk ve halsizlik hissi günlük hayatı olumsuz etkilemeye başlarsa akciğer taramasının ihmal edilmemesi gerekir.

Bu belirtilerin yanı sıra iştahsızlık, kilo kaybı, vücut ağrısı, sık sık tekrarlayan enfeksiyon, parmaklarda çomaklaşma, göz kapağında düşme gibi birçok belirti, akciğer kanseri belirtileri arasında yer alır. Bu belirtiler fark edildiğinde ise hiç vakit kaybedilmemeli ve uzman doktorlara danışılmalıdır.

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri

Yapılacak tedavinin belirlenmesindeki en önemli faktör kanserin tipi ve evresidir. Bazı hastalarda şartlar uygunsa çeşitli cerrahi yöntemler kullanılarak kanserin bulunduğu akciğer bölümü çıkarılabilir. Bu yöntem için elverişli olmayan hastalarda ise kemoterapi tedavisi uygulanır. Aynı zamanda çeşitli ilaçlar ve yeni tedavi yöntemleriyle kanserin ilerlemesi durdurulabilir ve hastalık tamamen ortadan kaldırılabilir.

Akciğer Kanserinden Nasıl Korunulur?

Akciğer kanserinden korunmak için bazı hususlara dikkat etmek ve hayat boyu bunları uygulamak gerekir. Hastalıktan korunmak için öncelikle sigaradan uzak durulmalıdır. Stresten uzak durmak veya stresi iyi yönetebilmek de önemlidir. Aşırı radyasyondan uzak durulmalı, sağlıklı beslenme düzenine mutlaka dikkat edilmelidir. Aynı zamanda kirli havadan uzak durulmalı ve vücuda zarar veren katran, asbest ve benzen gibi çeşitli maddeleri solumamaya özen gösterilmelidir.

  benseno   -   Sağlık
0 0
0 yorum  - paylaş

Aramıza katıl ve gündemi yorumla.